28 Şubat 2010 Pazar

Star Trek (Uzay Yolu)

Eugene Wesley Roddenberry (Star Trek Yaratıcısı) (1921-1991)
Amerikalı yazar ve Senaristtir. En çok Bilimkurgu dizisi UZAY YOLU 'nun yaratıcısı olarak bilinmektedir. Uzaya gömülen ilk insanlardan birisidir. Roddenberry 24 Ekim 1991 de 70 yaşında kalp krizinden hayata gözlerini yummuştur. Ölümünden sonra bir Ruf kutusu boyundaki kapsüle konmuş,külleri Dünya yörüngesine gönderilmiştir.Beş sene sonrada Atmosferde yanıp uzaya yayılmıştır.


Roddenberry 1964 yılında Buck Rogers ve Flash Gordon 'a rakip olabilecek uzay yolunu geliştirdi. Roddenberry Uzay yolu yeni nesil (STARTREK THE NEXT GENERATION) dizisinin gerçekleşmesinde oldukça katkıları olmuştur. İlk sezonda tamamen kontrol kendi elindeydi. Sağlık nedenlerinden dolayı bu kontrolü 3 ncü sezona kadar sürdürebildi. Orijinal uzay yolu dizisi temel alınarak çekilen Uzay yolu VI keşfedilmemiş ülke (STARTREK UNDESCOVERED COUNTRY) Sinema filmi Roddenberry nin anısına ithafen çekilmiştir. Kendisi filmin yayınlanmamış bir kopyasını ölümünden birkaç gün önce izlemiştir.


Atılgan
Gene Roddenberry tarafından yaratılmış Bilimkurgu Televizyon Dizisi,Sinema filmi,Dizi,Video oyunu ve hikaye olarak yayımlandı. 8 Eylül 2006 yılında Uzay yolunun ilk Televizyon yayımı 40ıncı yılını kutladı.Dizi İnsanların Galakside diğer bilinçli canlılarla birleşerek Gezegenler Federasyonu kurdukları hayali bir üçüncü Dünya savaşı sonrası bir geleceği tasvir eder.Atılgan Gemisinin Kaptanı olan James Tiberius Kirk ve gemi mürettebatı Mr.Spock,Dr. Maccoy,Uhura, Mr.Sulu, Mr.Çekov ve Makinist Scotty ile birlikte Dizinin her bölümünde evrenin derinliklerinde ilginç hikayeler ile seyirci kitlelerine kendini izletmiştir.


Kaptan Kirk Mr.Spock ve diğer gemi personelinin uzayın derinliklerinde yaşadıkları ilginç hikayeleri anlatan bu dizi Tv'nin siyah-beyaz olduğu yıllarda hepimizin ilgisini çekmekteydi.Gidecekleri yerlere (Gezegenlere) ışınlanarak gidiyorlardı. Ayrıca her bölümün bitiminde bilmem kaç uzay yılının bilmem kaçıncı günü diye başlıyarak Kaptanın seyir defterine eklenirdi.1960 lı yıllarda Sinema ve Tv lerde fırtına gibi esen STAR TREK Filmlerindeki hayal ürünleri Teknolojiler Bugün vazgeçilmezlerimizin arasında ,o günkü hayal edemeyeceğimiz teknolojilerin hepsini bugün gerçek hayatta kullanıyoruz. Bunlara sırasıyla değinecek olursak CEP TELEFONU - Startrekin akıl uçurtan müthiş teknolojilerinin başında şüphesiz Mürettebatın haberleşmek için kullandiği avuç içi kadar telefonlar geliyordu.Communicator adlı bu kapaklı haberleşme aleti Bugünki cep telefonlarına ilham kaynağı oldu.


DOKUNMATİK TEKNOLOJİ - Kirk hergün kaptanın seyir defterine not düşerken PADD adlı Elektronik bir defter kullanıyordu.Bugün bu özellik dokunmatik ekran Teknolojisiyle kullanımda. DEV EKRAN - Atılganın dışarıyı görmeye olanak veren camları yoktu. Mürettebat geminin gittiği yönü dev bir ekranda takip ediyordu.Bu dev ekranlar 60 lı yıllarda sadece bir hayal olsada,Bugün artık bir gerçek.Duvara monte edilen LCD Flat Screen ve Hİ-DEF WİDESCREEN Gibi ürünler, Panasonic in 15o inç lik dev HD-Plazma ekranı en çarpıcı örnekler,VİDEO KONFERANS GÖRÜŞME - Startrekteki toplantı masasına yerleşip uzayın farklı köşeleriyle konferans görüşme aracılığıyla bağlantıya geçmek mümkündü.Şimdi de Uluslararası büyük toplantılara bakılırsa Video konferans görüşmede Startreki bile sollamış durumdayız.


IŞINLAMA - Elbette Startrek te izleyicilerin aklını başından alan en çarpıcı Teknoloji ışınlamaydı.Maalesef bu teknoloji hala hayata geçirilebilmiş değil,ama Avusturalya Ulusal Üniversitesinde ışınlama çalışmaları yürüten Fizikci Dr.Ping Koy Lam ve Asistanı Warwick Bowen bir lazer ışınını bir metre öteye ışınlamayı başardı. OTOMATİK KAPI - Birinin geldiğini algılıyarak Fışşşt diye yanlara doğru açılan otomatik kapılar Hem Atılganın hemde Startrek dizisinin alametifarikasıydı.Ve elbette Startrek bir kez daha bilim dünyasına ilham verdi. Bugün artık her yerde sanki bir uzay gemisindeymişiz gibi önümüze açılan otomatik kapılardan geçiyoruz. KABLOSUZ KULAKLIK - Atılganın iletişiminden sorumlu subayı UHURA (Nichelle Nıchols) un kulağına taktığı minik bir cihazla herkesle haberleşmesi o dönemde son derece ileri bir teknolojiyi temsil ediyordu.Bugünse Bluetooth Kablosuz kulaklıklar herkesin hizmetinde.


Bu güne dek toplam 1 milyon dolardan fazla gişe hasılatı elde eden bu altın yumurtlayan tavuk misali film ve Diziler Hollwood'un en gözde filmleri olmaya devam edecek,Bakalım ileride Teknolojiye ne gibi yenilikler getireceğini merak ve zevkle izleyeceğimiz filmlerden öğreneceğiz.Yüce Tanrının uzay boşluğunda bir nokta olan Dünyamıza Barış ve Refah getirmesi dilekleriyle,Sağlıcakla kalınız.

Hiç yorum yok: