18 Mart 2010 Perşembe

Hollywood'un Yakışıklı Aktörlerinden - William Beedle Jr.(William Holden 1918-1981)

Hollywood un yakışıklı Aktörlerinden 50 lerin sex ilahı Piknik Filminin unutulmaz Aktörlerinden William Holden asıl adıyla William Beedle Jr. Kimyevi madde Fabrikası sahibi Franklin Beedle ve Mary Blanche çiftinin üç oğlundan biri olarak dünyaya geldi.Holden California'nın Pasadena Junior Kolejinde okurken Okul Tiyatrosunda sahneye çıktı.Paramount'un bir artist avcısı tarafından keşfedilerek çok genç yaşta Şirkete bağlandı ve iki filmde küçük roller aldı.


1939 yılında Clifford Odets in popüler oyunu Golden Boy (Altın Çocuk) filme alınacağında Başrol için denendi ve aralarında John Garfield inde bulunduğu 65 aday arasından o seçildi.Yetenekli bir genç Kemancıyken sanatını boks yapmak için bırakan (Joe Bonaparte) rolünde çok başarılı olarak deyim yerindeyse bir gecede üne kavuştu.Bu filmdeki deneyimsizliği nedeniyle bir hafta sonra kendisini kovmak isteyen Colombia Patronu Harry Cohn a karşı onu sonuna dek savunan filmin kadın yıldızı Barbara Stanwyck e ömür boyu minnettar kaldı.


Holden 1940 ların ilk yarısında yakışıklı iyi yürekli tipik Amerikan gençlerini oynadı. Our Town (Bizim Şehir) Arizona,I Wanted Wings, Young and Willing gibi filmlerde temiz yüzlü ve güven verici idi.Ama pek heyecan vermiyordu. Savaşta Teğmen rütbesiyle ordudaydı.Savaş sonrası ise daha olgunlaşan fiziğiyle yeni rollere açıldı.Dört yıl ayrılıktan sonra Blaze of Noon la döndüğü perdede üst üste Dear Ruth, Rachel and the Stranger,Apartment for Peggy, Dar yuva gibi filmlerde oynadı. 1949 da çevirdiği The Dark Past (Karanlık Mazi ) ona ilk kez bir kompozisyon fırsatı getirdi.Psikopat bir katil rolünde---Belki bu rolün getirdiği saygınlıkla 1950 yılında Billy Wilder in ünlü Sunset Boulevard - Sunset Bulvarı için seçildi.


Bu filmdeki bir sessiz sinema yıldızının Jigolosu tutsağı giderek kurban olan genç ve parasız senaryo yazarı rolü onun sinemadaki birkaç zirvesinden biridir.Oscar adayı olduğu bu filmden sonra Holden in şansı açıldı.George Cukor un Born Yesterday (Dünkü Çocuk) komedisinde Broderick Crawford, ve Judy Hollıday gibi iki müthiş oyuncunun karşısında çok iyiydi. Yine Billy Wilder le bir sahne oyunundan alınan Stalag -17 Casuslar Kampı filminde buluştu ve bu kez bir Alman esir kampındaki fırsatları kullanarak biraz para yapmaya çalışan ve belki de bir muhabir olan asker rolüyle Oscar ödülünü kucakladı.STALAG - 17 1953 Yapımı savaş filmi ikinci dünya savaşı sırasında Stalag-17 isimli bir Alman esir kampında yaşananları anlatmaktadır.Filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını Billy Wilder üstlenmiş,William Holden,Don Taylor,Otto Premınger,Robert Straus,Neville Brand,Harvey Lambeck,ve Peter Graves filmde rol almıştır.Fil aynı isimli Brodway oyunundan Wilder ve Edwin Blum tarafından uyarlanmıştır. Charlton Heston ve Kirk Douglas Sefton rolü için düşünülen oyuncular arasındaydı.Douglas rolü reddetmiş,Heston ise William Holden daha uygun olur gerekcesiyle Wilder tarafından reddedilmiştir. William Holden bu filmdeki rolü ile en iyi erkek oyuncu Akademi ödülünü kazanmış ve tarihin en kısa kabul konuşmasını yapmıştır.(Thank You)


Ayrıca Wilder en iyi yönetmen Akademi ödülüne ve Straus en iyi yardımcı erkek oyuncu Akademi ödülüne aday gösterilmiştir.Sonraları Otto Preminger güldürüsü The Moon is Blue,(Ay Mavidir)Düzeyli John Sturges Westerni (Escape from Fort Bravo) Kahramanlar geçidi.Robert Wise ın şaşırtıcı iş dünyası eleştirisi Executıve suıte (İhtiras Halkası) Billy Wilder in sofistike güldürüsü (Sabrina)George seaton ın içburucı dramıi Grace Kelly e oscar kazandıran (The Country Girl)Taşra kızı,hepsi de 50 lerin unutulmaz filmleri arasında sayılabilir.


Holden Henry King in (Love is a many splendored Thing) Aşk güzel şeydirinde tüm zamanların en ünlü romantik filmlerinden birine kişiliğini kattı.Joshua Logan ın William İnge in bir sahne oyunundan uyarladığı Piknik Filmindeyse tipik Holden kişiliği vardı.Bir kasabaya gelip taşralı kızların gönlünü çalan yollara düşmüş,avare,serüvenci ve çekici yabancı---Bu filmde gözleri kamaşmış bir Kim Novak a I Gotta get somewhere in this World---- I Gotta . Bu Dünyada bir yere gitmeliyim-- Mutlaka gitmeliyim derken veya kasaba pikniğinde Kim Novak ı belinden kavrayıp son derece seksi bir dansı uygularken 50 li yılların kitle mitoslarından birini yaratıyordu. 1957 deki David Lean filmi Kwai köprüsündeki esir Amerikan Subayı rolüyle Holdenin ünü arttı. Bu filmde hissedar olarak katılmış olması ise onu artık ömrünün sonuna dek zengin etti.


60 lı yıllarda içkiye başlıyarak zamanla sert bir içkici,giderek bir alkoliğe dönüşecekti,yüzü öylesine çökmüş,çizgileri öylesine bilenmiş olarak perdeye geldiğinde hayranları çok şaşırdılar.60 yaş cıvarı gibi hele bir Amerikan oyuncusu için pek ileri sayılmayacak bir yaşta Holden bitmiş tükenmiş gibiydi. Pete Martin in sözleri bu döneme ait olmalıdır,yüzüne baktığınızda sanki ABD Haritası orda o yüzde duruyor demişti. Ve William Holden yine içkisinin kurbanı oldu. Son filminden kısa bir süre sonra evinde ölü bulundu.İçkiliyken düşüp başını çarpmış,ve uzun zaman kanayan yarası onu ölüme yollamıştı. Bu bir dönemin yakışıklı oyuncusu perdenin sayılı tek eşlilerinden de biriydi.1941 den 71 e tam 30 yıl aynı kadınla, eski oyuncu Brenda Marshalla evli kalmış bir daha evlenmemiş,Bob Thomas ın Biografisi Golden Boy onun görünürdeki rahatlığı ve güveninin altındaki kendine güvensizliği zaafları ve bunları içkiyle unutma çabasındaki hüznü anlatır.

Hiç yorum yok: