24 Mart 2010 Çarşamba

Michael Jackson (Michael Joseph Jackson) (1958-2009)

Pop Müziğinin Kralı olarak tanınan Afro Amerikalı Efsanevi Şarkıcı,Müzisyen,Besteci Michael Jackson,Jackson Ailesinin dokuz çocuğunun yedincisi olarak dünyaya geldi.Michael Jackson Babasının kurduğu Jackson 5 gurubunda 1971 yılında henüz 11 yaşındayken müzik yaşamına atılmıştır.Daha sonraları Off the Wall (1979) Thriller (1982) Bad(1987) Dangerous (1991) History (1995) gibi milyonlarca satan solo Albümlere imza atan Jackson büyük bir şöhret kazanmış ve Popun Kralı olarak anılmaya başlanmıştır.Guinnes Rekorlar kitabına da giren Jackson özellikle son yıllarda bazı sağlık sorunları ve skandallarla gündeme gelmiştir.


3 Çocuk Babası olan Mıchael Jackson 25 Haziran 2009 günü Losangelesteki evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu koma halınde Hastaneye kaldırılmış,fakat kurtarılamamıştır.Michael Jackson'da 1980 yılında fiziksel değişiklikler görülür.Siyah olan teni açılarak bölgesel olarak beyazlaşmış,ve 1967 ye kadar makyajla beyaz bölgeler siyah makyaj ile kapatılmıştır.Ancak 1987 yılında vücuttaki beyaz bölge miktarı yoğunluğu ele geçirince siyah bölgeler beyaz makyajla kapatılmış,fakat 1998 yılı cıvarında makyajlar tüm vücudun beyaz olmasından dolayı sonlanmıştır.Michael Jackson un teninin açılması Vitiligo hastalığından ötürüdür.Kendisi 1993 teki bir röportajda bu hastalığın Thriller Albümünden bir süre sonra olduğunu söylemiştir. Bu hastalık en çok yüzüne ve kaval kemiği bölgesine vurmuştur.Yüzü beyazlaşmış,burnunun üstünde bir leke oluşmuştur.Kaval kemiğinde büyük yaralar meydana gelmiştir.


Gelin şimdi onu Krallığa götüren kliplerinden bahsedelim.
Thriller Klibi - Kesinlikle Michael Jackson ın en unutulmaz klibidir.Ta 80 li yıllarda böyle Dansçılara ve Mıchael Jacksona yapılan makyaj eminim o zaman izleyen herkesi hayran bırakmıştır.Şu an bile klibe baktığımız zaman Zombiler,Kurt Adamlar, oldukça korkutucu.Michael Jackson bu kliple birlikte klip kavramına yepyeni bir anlam kazandırdığı aşikar,kesinlikle asla unutulmayacak bir klip.
Bad Klibi - Bad Şarkısı belkide Bad Albümüyle gelen en güzel şarkılardan biri.Müziği gerçekten hoş,Müziğe birde dans eşlik edince ortaya güzel ve eğlenceli bir klip çıkmış.
Do you Remember Klibi - Michael Jackson orjinal ve iyi para harcanarak çekilmiş kliplerinden olan Do you Remember da çok kolay unutulacak kliplerden biri değil,Eddie Murphy nin renk kattığı klipte klibin sonuna doğru topluca dans edildiği yer,Bunun dışında Eddie Murphy li sahneler insanı güldürüyor.


You Rock My World Klibi - Michael Jackson ın çekmiş olduğu son kliperinden bir tanesi Şarkının çok güzel olmasının yanında Chris Tucker ve Marlon Brando gibi isimler klibe ayrı bir renk katıyor.
Billie Jean Performansı- Michael Jackson ın şüphesiz en çok bilinen şarkılarından bir tanesi.Billie Jean özellikle tüm konserlerinde bu şarkı başlayınca konser salonunda ayrı bir coşku tezahürat oluyor. Gerçektende harika bir şarkı olmasının yanı sıra kralın dans performansıda es geçilemez.
Smooth Criminal Performansı - Bir diğer en unutulmaz Michael Jackson şarkılarından biride Smooth Criminal Efsane haline gelmiş olan bu şarkıyı ne kadar dinlerseniz dinleyin bıkmazsınız.
Dangerous Performansı - Dangerous şarkısını belki birçok kişi dinlemek için seçmesede zaten Dangerous şarkısı daha çok dans şarkısı.En unutulmaz performanslardan birine bu şarkıyla birlikte imza atan Michael Jackson Bu performansıylada aklımızda yer ediyor.Extra olarak You Rock My World Performansı Michael Jackson a Usher ve şarkının sonuna doğru Chris Tucker eşlik edince tadından yenmez bir konser performansı ortaya çıkıyor.


Michael Jackson ın Pop R&B. Ve Rock kültürüne yepyeni bir bakış açısı getirdiği ve yaşayan bir efsane olduğu yadsınamaz çünkü 7 den 70 e herkes onu ve şarkılarını bilir ve 25 senelik şarkısı hala daha çok dinleniyorsa işte buna gerçek sanatcı denir.
VE FİNAL- Pop Müziğin efsane ismi Michael Jackson un ölümcül kokteyil olarak adlandırılan ilaçlar listesi yayınlandı.Buna göre Jackson Dünya tunesi öncesi formda kalmak için Narkotik sayılan üç güçlü ağrı kesici ilaç kullanmaktaydı.Jacksonun kullandığı ilaçlardan ikincisinin bile potansiyel olarak ölümcül sonuçlara yol açabilecek kadar güçlü olduğu belirtildi. Amerikan medyası kaynaklarına göre Jackson günde 3 kez Demerol adlı ağrı kesici iğnesi oluyordu.


Ünlü şarkıcı aynı zamanda birbaşka ağrıkesici ilaç olan yalnızca reçeteyle satılan Dilaudid adlı ilacıda kullanıyordu.Jackson bunların yanısıra Vicodin adlı yine yalnızca reçeteyle satılan ağrıkesici ilaçlarda kullanıyordu. Jackson bu ağrıkesicilerin yanısıra düzenli olarak kas gevşeticisi olarak Soma, yatıştırıcı etkisi olan xanax ve antidepresyon ilacı olan zoloft kullanıyordu.Michael Jacksonun ölümcül kokteylinin son halkalarını da heyecan ve ürküntüye karşı aldığı Paxil mide yanmasına karşı kullandığı Prilosee adlı ilaçlar, Bu dahi efsaneyi sonsuz yolculuğuna göndermiştir.Michael Jackson Aile içi törenle 25 Haziranda Los Angeles yakınlarındaki Forest Lawn Mezarlığında toprağa verildi.Popun kralı Michael Jackson son provalarını ve Kamera arkası çekimlerini içeren This is it (İşte Budur) Belgeseli Los Angeles ta düzenlenen galayla ekranlara taşındı.


Popun kralı Michael Jacksonun ölümü tüm Dünyayı sarstı.Ölümünün üzerinden aylar geçmesine rağmen hayranları Jacksonu anmaya devam ediyor. Tayland da yüzlerce Jackson hayranı Danslarla popun kralını andı.Popun Efsane kralı Michael Jackson Dünya çapında düzenlenen etkinliklerle anılmaya devam ediyor.İsrailin Başkenti Telavivde toplanan yüzlerce Jackson hayranı Efsane yıldızın sembolleşen Thriller şarkısıyla coştu. Jackson hayranları yağmura aldırış etmeden dakikalarca dans ederek popun kralını andı.Bu etkinlikler bitmeyecek gibi görülüyor.Herkesin hemfikir olduğu gibi o popun kralıydı ve yeri kolay kolay dolduramayacak kadar da bir efsaneydi.

Hiç yorum yok: