22 Mayıs 2011 Pazar

Angelina Jolie - Oscar Ödüllü Sinema Oyuncusu,Birleşmiş Milletler Mülteciler Komisyonu İyi Niyet Elçisi

Angelina Jolıe - Amerikalı Aktrist Model ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu İyiniyet Elçisi. Gerçek adı Angelina Jolie Voıght'tur.Birçok Dergi tarafından Dünyanın en güzel kadını seçilmiştir.Goldenglobe,Emmy, ve Oscar ödüllerine sahip olan ünlü oyuncu Kimsesiz Çocuklara yardım amaçlı projeler yürütmektedir.Angelina Jolıe 4 Haziran 1975 te Los Angeles'ta dünyaya geldi.Babası Jon Voıght ve Annesi Marcheline Bertrand film oyuncusuydular. 1976 da Annesi ve Babası boşandıktan sonra Jolıe ve erkek kardeşi Anneleri Marcheline Bertrand'la Newyork a taşındılar.Küçüklüğünde yılan ve kertenkele toplayan ve uzayyolu dizisindeki Mr.Spock karakterine aşık olan Jolıe, sık sık Annesiyle birlikte sinemaya gidiyordu.


Sinemayı sevmesinde Ailesinin elbette büyük etkisi olmuştu. Zira Jolıe Lee Stresberg Theatre Institute'de iki yıl oyunculuk eğitimi almaya karar verdi. ve sahnelenen birçok oyunda rol aldı. Sonraları Ailenin Losangelas'a geri dönmesiyle Beverly Hills Hıgh School'a kaydolan Jolıe zengin aile çocuklarının arasında sadeliğiyle dikkat çekiyor ve ikici el giysiler giyiyordu.İlk Modellil denemesinde başarısız olunca bileklerini kesen Jolıe daha sonra CNN'e verdiği röportajda konuyla ilgili olarak şunları söyleyecekti. Bıçak biriktiriyordum ve kendimi kesip acı hissetmek benim için bir ritüel olmuştu. Bu benim için birçeşit terapiydi.Çünkü kendimi yaşıyor gibi hissettiriyordu.


14 yaşında Modellik yapmak üzere Finesse Model Management'la anlaşma imzalayan Jolıe,Meatloaf'un Rock'n Roll Dreams Come Through, Antonello Venditti'nin Alta Marea ve Lenny Kravitz'in Stand by My Woman kliplerinde oynadı. Kardeşi James Haven USC School of Cinematic Arts'ta öğrenim görüyordu ve Jolıe onun okul için hazırladığı projelerde rol alıyordu.16 yaşında mezun olduktan sonra Annesinin evine oldukça yakın biryerde ev tutan ve
Tiyatro çalışmalarına başlıyan Jolıe, Babasının Ailesine olan ilgisizliğinden dolayı ondan çok soğumuştu.Temmuz 2002 de Babasının soyadını istemediğini Mahkemeye bildiren Jolıe'nin bu isteği kabul edilerek soyadı değişikliği 12 Eylül 2002 de resmen gerçekleşti.


Babasıyla arası açılan Jolıe 2001 yılında Lara Croft,Tomb Raıder filmi için Babası ile yanyana gelmesine rağmen araları yine düzelmedi.Angelina Jolıe'nin ilk profesyonel film tecrübesi düşük bütceli Cyborg 2 de başrol oynamasıyla gerçekleşti. 1995 te Hackers filminde canlandırdığı Kate rolüyle dikkati çeken ve eleştirmenlerden olumlu puan alan Jolıe filmdeki rol arkadaşı Jonny Lee Miller'a aşık oldu.ve çift 28 Mart 1996 da Dünyaevine girdi.Majove Moon,Love ıs all there ıs,Foxfire ve True Woman gibi filmlerde rol aldıktan sonra ona en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Golden Globe ve Emmy ödüllerini de kazanan Jolıe iki yıl üstüste en prestijli ödüllerin sahibi olmuştu.Uzun süre problemli evlilikleri nedeniyle ayrı yaşıyan Jolıe ve Miller çifti 3 Şubat 1999 da resmen boşandılar.Aynı yıl Jeffery Deaver'in aynı romanından Beyazperdeye aktarılan The Bone Collector filminde Denzel Washıngton la başrolü paylaştı.


Angelina Jolıe başrollerini Wiona Ryder ile paylaştığı Gırl Interrupted isimli filmdeki rolüyle 1999 da en iyi yardımcı kadın oyuncu oskarının sahibi oldu.90 lar oyuncu için oldukça başarılı geçti.ve Jolıe Pushıng Tin filminin setinde tanıştığı Billy Bob Thorton'la büyük aşk yaşamaya başladı.Çift 5 Mayıs 2000 tarihinde evlendi.Jolıe'nin Dünya çapında tanınmasını sağlıyan film 2001 yılında Lara Croft-Tom Raıder filmiyle oldu.Kazandığı büyük gişe başarısının yanında filmin vizyona girdikten sonra kısa bir süre sonra hazırlanan bilgisayar oyunu da Jolıe'nin ününü pekiştirdi.


2002 de Edward Burs'le birlikte Lıfe or somethıng Lıke ıt filminde rol aldı.ve 10 Mart 2002 tarihinde Kamboçyadan Maddox Chıvon isminde bir erekek çocuk evlat edindi.2003 te Lara Croft-Tom Raıder The Cradle of lıfe ile serinin ikinci filmi için yeniden kamera karşısına geçti.2005 Jolıe'nin hayatı için oldukça önemli bir yıl oldu.Zira Jolıe Mr and Mrs Smıth filminde birlikte rol aldığı Brad Pitt'le yakınlaşınca o dönem evli olan Pitt yüzünden Magazin basını hergün yeni haberlerle okuyucunun karşısına çıkıyordu.Yuva yıkan kadın olmadığını her fırsatta dile getirsede Jolıe, Pitt-Aniston çiftinin ayrılmasında en büyük etkenlerden biri olarak görüldü.


Jolıe 6 Temmuz 2005 te Etyopyadan Annesinin aids yüzünden ölmesi sonucu yetim kalmış olan Zahara Marley adında kız çocuğunu evlat edindi. Pitt'le beraber bir Aile kurma kararı alan ancak evlenmeyen Jolıe'nin evlat edindiği Çocukları Brad Pitt de kendi nufusuna geçirdi ve soyadları Jolıe-Pitt şeklinde değiştirdi.27 Mayıs 2007 de çiftin Shiloh Nouvel Jolıe-Pitt adında kız çocukları oldu.Shiloh incilde barış içinde olan anlamına geliyordu.


Jolıe başrollerini Matt Damonla paylaştığı 2006 tarihli The good Shepherd filminde rol aldı ve Morgan Freeman'la beraber başarılı bir çizgiroman uyarlaması olan Wanted'ta oynadı.Aynı yıl Jack Black ile beraber Kung Fu Panda adlı animasyon filminin seslendirme kadrosunda yer aldı.Bu film Jolıe'nin rol aldığı en fazla gişe hasılatı yapan film olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır.Clınt Eastwood'un yönetmenliğini yaptığı Changelıng adlı filmindeki başrolü sayesinde Akademi,Bafta,Altınküre,Sinema oyuncuları Derneği gibi pek çok prestijli sinema ödülüne aday gösterildi.


Kaynak - Vikipedi ve Biografi İnfo.

Hiç yorum yok: