10 Kasım 2013 Pazar

Deve

Devegiller Familyasının (Camelus) alt familyasından omurgalı bir hayvan. Vücudu iri bacakları ve eğri boynu uzun, sırtı hörgüçlüdür. Hörgüçlerinde yağ şeklinde besin depo edilmiştir. Ayakları iki parmaklı, tabanı yumuşaktır. Bu sebeple kumda rahatça yürüyebilir.


Devenin vücudu yumuşak ve ince yünümsü tüylerle örtülüdür.Çoğunlukla kahverengindedir.Sütünden yününden yararlanılır.Tüyünden kaliteli kumaş ve battaniyeler dokunur.Devenin kulakları çok küçük, kuyruğu da çok kısadır. Burun delikleri kum girmeyecek biçimde kapanabilir. Gözkapaklarındaki iki sır gür kirpik de hayvanın gözlerine uçan toz ve kum zerrelerinden korur. Göğsü, dizleri ve ayak eklemlerinin üstleri nasırlıdır. Bu nasırlar yere çöktüğünde, taşların derisine batmamasını sağlar.


Develer otçul ve gevişgetiren hayvanlardandır. Lokmalarını çenelerinin her hareketiyle bir yandan öbür yana geçirirler.Devenin miğdesi üç bölümlüdür. Bunlardan biri 4 litre su alabilen su deposu edici hücrelerle astarlanmıştır. Hayvan bu sayede 2-3 gün su içmeden yaşayabilir.


Develer uzun ve yaylı adımlarla yürürler. Yürürken vücutlarının bir yanındaki ön ve arka ayakları birlikte hareket eder. Bundan dolayı sallantılı yürürler.Develer tek hörgüçlü ve çift hörgüçlü olmak üzere ikiye ayrılırlar. Her iki türde dayanıklı yük hayvanı olarak kullanılır.


Tek hörgüçlü deve (Camelus.dramedarius) Hecin devesi de denir. Arabistan çöllerinin devesidir. İnce zarif yapılı, uzun bacaklıdır. Ağır yük taşımaktan çok, binek hayvanı olarak kullanılır.Saatte 12-15 Km.lik bir hızla aralıksız 8 saat kadar gidebilir. Ayak tabanları fazla yumuşak olduğu için sert ve kayalık arazide iyi yolculuk yapamaz.


Tek hörgüçlü deve yurdumuzda da yetiştirilmektedir. Ençok İzmir,Aydın,Manisa,Antalya Konya,Tokat,Urfa,Gaziantep ve Mardin illerimizde görülür. İstanbul cıvarındaki bazı orman köylerinde de odun ve kömür taşımak işleri için beslenir.Çift hörgüçlü deve, (Camelusbactrianus) Orta Asya devesidir. kuvvetli ve ağır yapılıdır. 200 Kg. yük taşıyabilir. Hörgücünün tepesine kadar 215-220 Cm. boyundadır. Bacakları kalın ve orta uzunluktadır. Tüyleri ise uzun ve kabarıktır.

Hiç yorum yok: