10 Kasım 2013 Pazar

Harmenszoon van Rijn Rembrant (1606-1669)

Hollandalı Ressam ve grafik sanatcısı olan Rembrandt 1606 yılında Leiden şehrinde doğmuştur.Hollanda resim okulunun enparlak ressamı olmasının yanı sıra çağının ressamlarını geride bırakan bir sanat yeteneği ile, Michelangelo, ve Rafaello gibi sanatçıların düzeyine ulaşmıştır. Rembarandt bu iki sanatçıya oranla herhangi bir süsleyici ve abartıcı anlatım tarzına başvurmadan konuyu olduğu gibi işlemiştir.


Bu nedenle eserleri profesyonel olmayan bir sanatçının yapıtları olarak da nitelendirebilir.Konuyu,portre desen yada görünüm niteliğinde olmasına bakmadan doğrudan doğruya ele alması ve ayrıntılara inmesi ayrıca portrelerinde modelin kişiliğini yansıtan bir yoruma ulaşması, başarısının nedenlerini oluşturur.


Rembrandt 1620 yılında leiden'de Üniversiteye girmiş boş zamanlarında da Akrabalarını model olarak resim yapmıştır. Leiden'deki bir ressamdan üç yıl resim dersi aldıktan sonra 1624 te Ailesi tarafından Amsterdam'a gönderilmiş ve Pieter Lastman'ın öğrencisi olmuştur. Ustanın yanında biryıl büyük bir şevkle öğrenim gördükten sonra Leiden'e dönmüş ve 1630 lara kadar bütün yapıtlarında Lastman'ın etkilerini yansıtmıştır.


Bu yıllarda Leiden'e gelen Jan Lievens ile tanışan Rembrandt bu sanatçıyla birlikte bir Atölye açıp çalışmaya başlamıştır. Bu dönemde meydana getirilen yapıtların iki sanatçıdan hangisine ait olduğu kesinlikle bilinmemektedir.


Kısa zamanda öğrenci ve yeni işler bulan Rembrandt'ın bazı yapıtlarında görülen karakteristik ışık oyunları 1629 yılında yaptığı (Judas'ın otuz parça gümüşü geri getirmesi) gibi eserlerinde belirgindir. 1631 de Amsterdam'a giderek (Dr.Tulp'un Anatomi dersi) adlı ünlü yapıtını tamamlamıştır. Bu resim açık ve koyu renklerinne şekilde kullanılacağını gösteren en güzel örneklerden biridir.


Konunun iticiliği yüzlerdeki anlatım şekil ve renk kompozisyonuyla günümüzde de büyük bir ilgi görmektedir.Ömrünün son yıllarını Amsterdam'da geçiren Rembrandt 600-700 kadar yağlıboya tablo yapmıştır.

Hiç yorum yok: