9 Ekim 2008 Perşembe

Bir Taçsız Kral Metin Oktay


Futboldan bahsederken geçmiş Büyük Futbolcuları yeni Nesillere anlatıyoruz. Çünkü bu dehalar gibi futbolcular birdaha çıkar mı bilinmez. Devrin Büyüklerinden futbolcuları sıralarken, Futbolun Profesörü denince akla gelen ilk isim tabi ki Fenerbahçeli Lefter Küçükandonyadistir.Bunda herhalde kimsenin bir şüphesi olamaz. Bir Fenerbahçe taraftarı olarak ,diğer Kulüpleri inkar edecek,onları küçük düşürecek beyanlarda bulunursam kendimi
küçülmüş addederim.Biz fenerbahçe taraftarları daima Rakiplerimize karşı saygı hudutlarımızı hiçbir vakit kötüye kullanmadık.Onların başarılarını daima takdir etmişizdir. Ama burada Adnan Polat Beye değinmeden geçemiyeceğim,Fenerbahçenin Avrupada yenilmesine sevinen,Buraya Fenerbahçe ile maç yapmaya gelen takımları Hava Meydanlarında karşılayıp Feneri yenmeleri için beyanda bulunmaları bizleri ziyadesiyle üzmektedir. Bu zatı bir Fenerbahçe taraftarı olarak sevmiyorum. Bakın ben bir Fenerbahçeli taraftarı olarak köşemde Büyük Futbolcu taçsız Kral Metin Oktay ı hiçbir şekilde yalan yanlış yazarak onu küçültmek yerine herşeyi olduğu gibi yazıp,Biliyorum ki bütün Fenerbahçe Camiasınında takdir ettikleri bu büyük Futbolcuyu sizlere sunarken bugün hayatta olmayan Metin Oktay a tanrıdan Rahmet diler,Saygıyla anarız.
2 Şubat 1936 da İzmir de doğan Metin Oktay Futbola 15 yaşında Damlacıkspor da başladı.1954 yılında Yün Mensucat takımında oynarken dikkatleri üstüne çeken Oktay,Genç Milli takıma cağrıldı.İlk Milli maçına 11 Nisan 1954 de Belçika karşısında çıkan Oktay bu maçta iki gol attı.Daha sonra İzmirspora transfer olan Oktay,aynı sezon 17 gole imza atarak İzmir Profesyonel liginde gol krallığını ilan etti.Böylece Metin Oktay ın gol krallığı dönemi başlamış oldu. 1955 yılında Gündüz Kılıç Oktayı 5 yıllık sözleşme karşılığında Chevrolet marka bir otomobil vererek Galatasaraya transfer etti. 28 Ağustos 1955 te ilk kez Galatasaray Formasıyla sahaya çıktığında henüz 19 yaşında olan Oktay genç yaşına rağmen Sarı-kırmızı camiaya çabuk ısındı ve daha ilk sezonunda da 19 gol atarak gol kralı oldu. O sezon Galatasaray İstanbul ligi Şampiyonu oldu.
1961 Temmuzunda İtalyanın Palermo Takımına transfer olan Oktay,orada bir sezon top koşturduktan sonra ,Türkiyeye dönerek 1969 yılına kadar Galatasaray forması giydi.Futbol hayatı boyunca 6 kez gol kralın olan ve 217 gollük bir rekora imza atan Oktayın,Bu rekoru 1988 yılında Tanju Çolak tarafından kırıldı.
Metin Oktay Derbi Maçlarının büyük golcüsüydü.10 Haziran 1959 da Fenerbahçe kalesinin ağlarını yırtan golü ( Bir Fenerbahçeli olarak ağın çürük olduğunu tahmin etmekteyim)Türk Futbol tarihinin önemli olaylarından biri olarak anılan Oktay, o golle beraber Fenerbahçeye 18 Beşiktaşa 13 gol attı. 4 Kez A Genç Milli olan ve 36 kezde A Milli takımı formasını terleten Oktay, Bu forma altında 7 kez kaptanlık yaparken 22 gol attı. Türk Futbolunun Taçsız Kralı 11 golle birkaç sezon aralıksız en çok gol atan oyuncu,38 golle tek sezonda en çok gol atan oyuncu ve 19 golle Uluslararası bir müsabakada en çok gol atan Türk oyuncusu olmak üzere çeşitli rekorlara imzasını attı.Futbol yaşamı boyunca rakip fileleri tam 608 kez havalandıran Oktay, 1 Kez İzmirsporda 10 kezde Galatasarayda şampiyonluk yaşadı.1965 yılında Safa Önalın senaryosunu yazdığı,Atıf Yılmazın yönettiği Gönül Yazar,Ajda Pekkan,Ayten Gökçer,Turgay Şeren, ve o zamanki Galatasaray Başkanı Gündüz Kılıçın rol aldığı Taçsız Kral adlı kendi hayatını konu alan bir filmde oynayan Oktay, Top ve Ben adlı anılarını ve hayatını anlattığı bir kitap yazdı.29 Ocak 1959 da İzmirde Oya Sarı ile evlenen ancak daha sonra boşanan Oktay,1965 yılında ikinci evliliğini Servet Kardıçalı ile gerçekleştirdi.


Futbol hayatı boyunca sadece bir kez oyundan atılan, 6 kez gol kralı olan ve 217 gollük bir rekora imza atan,büyük bir golcü olması yanısıra,iyi ahlaklı ve sportmen kişiliğiylede her takımdan taraftarın sevgisini kazanan Oktay,Ayrıca 1960 yılında 8 günlük eksik Askerlik yapmasından ötürü ( Maç izinleri karnesine işlenmediğinden ) Toptaşı Cezaevinde 45 gün hapis yatmıştır. Oktay jübilesini futbole ilk başladığı İzmirde ve Futbolu noktaladığı İstanbulda olmak üzere iki kez yaptı.İstanbulda Galatasaray-Fenerbahçe arasında yapılan jübile maçı 1-1 berabere biterken İzmirdeki maçta Göztepe Galatasarayı 1-0 yendi.Fenerbahçeyle oynanan jübile maçının son dakikalarında Can Bartuyla formalarını değiştirerek kısa bir süre kendisi Fenerbahçe Can Bartu ise Galatasaray için oynıyarak bu maçı ölümsüzleştirdiler.Oktay 1969 sezonunda sahalara veda etmesinin ardından futboldan kopmayarak bu alanda çeşitli görevler üstlendi.


Sarı-Kırmızı kulüpte yönetici ve Menajer olarak görev yapan ve bir süre Galatasaray ve Bursaspor da teknik adam olarak çalışmasından sonra, Metin Oktay son görevi Milliyet Gazetesi Spor yazarlığı idi. 13 Eylül 1991 de bir trafik kazası sonucu vefat eden Metin Oktay Galatasaray Spor kulübünün efsaneleşmiş golcülerinden biridir.Ruhu şad olsun.

Hiç yorum yok: